TVS07RF-25-29SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-29
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
29
Mount :
Jam Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
HTS Code :
Orientation :
C
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29SC-LC Overview
TVS07RF-25-29SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT