TVS07RF-25-29SB(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SB(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
16
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Jam Nut
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-29SB(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29SB-LC Overview
TVS07RF-25-29SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT