TVS07RF-25-29SB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SB
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Shielded
Depth :
55.58mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Color :
yes
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Material :
Aluminum
Length :
31.9mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Electroless Nickel
Plating :
Electroless Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RF-25-29SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-29SB Overview
TVS07RF-25-29SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER