TVS07RF-25-29SA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
149
In Stock :
149
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Bulk
Contact Type :
No
Note :
Contacts Not Included
No
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Mount :
Jam Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
16
ROHS3 Compliant
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Datasheets
TVS07RF-25-29SA(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29SA-LC Overview
TVS07RF-25-29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT