TVS07RF-25-29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
29
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Color :
Silver
Published :
2011
Orientation :
A
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
31.9mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
55.58mm
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Datasheets
TVS07RF-25-29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-29SA Overview
TVS07RF-25-29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER