TVS07RF-25-29S-UCSB4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29S-UCSB4
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
29
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Material, Plating :
Metal
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Backshell, Shrink Boot
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-29S-UCSB4 Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 29 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Backshell, Shrink Boot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-25-29S-UCSB4 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29S-UCSB4 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29S-UCSB4 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER