TVS07RF-25-29S-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Published :
2014
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-25-29S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29S-LC Overview
TVS07RF-25-29S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT