TVS07RF-25-29S
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29S
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
No
Color :
Silver
Plating :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Depth :
55.58mm
Length :
31.9mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
29
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-25-29S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-29S Overview
TVS07RF-25-29S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER