TVS07RF-25-29PD(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PD(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Mount :
Jam Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
29
Published :
29
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Aluminum
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-25-29PD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29PD-LC Overview
TVS07RF-25-29PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT