TVS07RF-25-29PD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Jam Nut
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Radiation Hardening :
No
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Number of Positions :
29
Filter Feature :
yes
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
29
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Published :
2014
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29PD-LC Overview
TVS07RF-25-29PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT