TVS07RF-25-29PD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PD
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
77
In Stock :
77
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Orientation :
D
Depth :
55.58mm
Length :
31.9mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Datasheets
TVS07RF-25-29PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-29PD Overview
TVS07RF-25-29PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER