TVS07RF-25-29PC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PC
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
yes
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
25-29
Termination :
Threaded
HTS Code :
Orientation :
C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
Datasheets
TVS07RF-25-29PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-29PC Overview
TVS07RF-25-29PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER