TVS07RF-25-29PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Published :
2011
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
25-29
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Jam Nut
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
29
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
29
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29PB-LC Overview
TVS07RF-25-29PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT