TVS07RF-25-29PA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
104
In Stock :
104
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2011
Shell Size - Insert :
25-29
Electroless Nickel
Housing Color :
yes
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Threaded
Contact Type :
Crimp
Mount :
Jam Nut
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29PA-LC Overview
TVS07RF-25-29PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT