TVS07RF-25-29PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
29
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2011
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RF-25-29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-29PA Overview
TVS07RF-25-29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER