TVS07RF-25-29P
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29P
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
yes
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
29
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
29
Datasheets
TVS07RF-25-29P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-29PC Overview
TVS07RF-25-29PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER