TVS07RF-25-29JN-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
29
Contact Size :
16
Published :
2013
25-29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
29
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29JN-LC Overview
TVS07RF-25-29JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT