TVS07RF-25-29JD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29JD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Published :
2012
Panel Mount
Contact Size :
16
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29JD-LC Overview
TVS07RF-25-29JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29JD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT