TVS07RF-25-29JC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29JC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
C
Number of Pins :
29
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
Published :
2001
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29JC-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 29 pin is provided on the device.
TVS07RF-25-29JC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29JC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT