TVS07RF-25-29JB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29JB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Contact Size :
16
Published :
2012
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29JB-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 29 pins.
TVS07RF-25-29JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29JB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT