TVS07RF-25-29JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
32
In Stock :
32
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Published :
2013
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
29
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
25-29
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29JA-LC Overview
TVS07RF-25-29JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT