TVS07RF-25-29HN
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HN
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
107
In Stock :
107
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
25-29
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RF-25-29HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-29HN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 29 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RF-25-29HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER