TVS07RF-25-29HD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HD
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2013
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
25-29
Datasheets
TVS07RF-25-29HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-29HD Overview
TVS07RF-25-29HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER