TVS07RF-25-29HC-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HC-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2012
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29HC-LC Overview
TVS07RF-25-29HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT