TVS07RF-25-29HC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HC
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Number of Pins :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
25-29
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2012
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
C
29
Datasheets
TVS07RF-25-29HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-29HC Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RF-25-29HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER