TVS07RF-25-29HB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-29
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29HB-LC Overview
TVS07RF-25-29HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT