TVS07RF-25-29HB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HB
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Color :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
16
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
25-29
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Published :
2012
Aluminum
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-25-29HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-29HB Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RF-25-29HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER