TVS07RF-25-29HA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29HA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
107
In Stock :
107
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Aluminum
Contact Size :
16
Published :
2013
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29HA-LC Overview
TVS07RF-25-29HA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29HA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT