TVS07RF-25-29BD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Published :
2013
Contact Type :
Crimp
Orientation :
D
29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Aluminum
Number of Pins :
29
Datasheets
TVS07RF-25-29BD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29BD Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 29 pins on the device.
TVS07RF-25-29BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29BD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT