TVS07RF-25-29BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TVS07RF-25-29BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29BC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 29 pins.
TVS07RF-25-29BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT