TVS07RF-25-29B
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
32
In Stock :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Datasheets
TVS07RF-25-29B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29BB Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 29 pins are available on the device.
TVS07RF-25-29BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29BB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT