TVS07RF-25-29AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2013
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-29
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-25-29AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29AD Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 16 pins are available.
TVS07RF-25-29AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29AD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT