TVS07RF-25-29AC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-29AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
29
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Published :
2013
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
25-29
Bulk
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
29
Contact Type :
Datasheets
TVS07RF-25-29AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-29AC Overview
TVS07RF-25-29AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-29AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-29AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT