TVS07RF-25-26S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-26S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Published :
2011
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
25-26
Number of Positions :
25 (21 + 4 Coax)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-25-26S
TVS07RF-25-26S Overview
TVS07RF-25-26S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-26S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER