TVS07RF-25-26P
Mfr.Part #
TVS07RF-25-26P
Description
CONN RCPT MALE 25POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Body Plating :
Panel Mount
Number of Contacts :
25
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Published :
Color :
Silver
Number of Positions :
25 (21 + 4 Coax)
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-25-26P
TVS07RF-25-26P Overview
TVS07RF-25-26P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-26P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER