TVS07RF-25-24SD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Jam Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielded
Total Number of Contacts :
24
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Orientation :
D
Number of Positions :
24
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24SD-LC Overview
TVS07RF-25-24SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT