TVS07RF-25-24SD(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SD(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Mount :
Jam Nut
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
24
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
24
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-25-24SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24SD-LC Overview
TVS07RF-25-24SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT