TVS07RF-25-24SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2013
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
D
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
24
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-24
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RF-25-24SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-24SD Overview
TVS07RF-25-24SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER