TVS07RF-25-24SC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
73
In Stock :
73
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Radiation Hardening :
No
Ratings :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Termination :
Shielded
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-24
Color :
24
Datasheets
TVS07RF-25-24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-24SC Overview
TVS07RF-25-24SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER