TVS07RF-25-24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-24
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
24
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2011
Insert Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Datasheets
TVS07RF-25-24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-24SB Overview
TVS07RF-25-24SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER