TVS07RF-25-24SA
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24SA
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-24
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2011
Number of Positions :
24
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Color :
Silver
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-25-24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-24SA Overview
TVS07RF-25-24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER