TVS07RF-25-24S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Contact Finish Termination :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Datasheets
TVS07RF-25-24S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24S-LC Overview
TVS07RF-25-24S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT