TVS07RF-25-24S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
yes
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
24
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
yes
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Contact Type :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
MIL Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Termination :
Gold
EAR99
Datasheets
TVS07RF-25-24S(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24S-LC Overview
TVS07RF-25-24S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT