TVS07RF-25-24S
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24S
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
93
In Stock :
93
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-24
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Length :
31.9mm
Bulk
Plating :
Electroless Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
Additional Feature :
Published :
2014
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Depth :
55.58mm
Total Number of Contacts :
24
Number of Positions :
24
Filter Feature :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
Datasheets
TVS07RF-25-24S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-24S Overview
TVS07RF-25-24S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER