TVS07RF-25-24PD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24PD-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Mount :
Jam Nut
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
No
Contact Size :
Environment Resistant
Housing Color :
Aluminum
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Type :
For Male Pins
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24PD-LC Overview
TVS07RF-25-24PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT