TVS07RF-25-24PC-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24PC-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
FEMALE
Contact Type :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
yes
Housing Color :
No
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Size :
DIN Conformance :
Mount :
Jam Nut
Electroless Nickel
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24PC-LC Overview
TVS07RF-25-24PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24PC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT