TVS07RF-25-24PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Number of Positions :
24
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Published :
2011
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-25-24PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-24PB Overview
TVS07RF-25-24PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER