TVS07RF-25-24PA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24PA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
yes
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Published :
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
24
Mount :
Jam Nut
Radiation Hardening :
No
Orientation :
A
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24PA-LC Overview
TVS07RF-25-24PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT