TVS07RF-25-24PA
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Plating :
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Depth :
55.58mm
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
24
DIN Conformance :
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
24
MIL Conformance :
Length :
31.9mm
Ratings :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-25-24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-24PA Overview
TVS07RF-25-24PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER