TVS07RF-25-24P
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24P
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
31.9mm
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Termination :
Environment Resistant
Depth :
55.58mm
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
24
Plating :
Electroless Nickel
Color :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2014
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Bulk
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
Total Number of Contacts :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
yes
Datasheets
TVS07RF-25-24P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-24P Overview
TVS07RF-25-24P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER